ZAPOČEO PROJEKT „AKTIVNE ZLATNE GODINE“

28. 5. 2026.

U prostoru Laube u Zagrebu u ponedjeljak, 25. svibnja, održana je dodjela ugovora udrugama umirovljenika u sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za provedbu programa aktivnog starenja (SF.3.4.08.06)“.

Dodjelu su organizirali Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, a događanju je nazočilo oko 250 sudionika, predstavnika institucija, organizacija civilnoga društva i uvaženih gostiju, među kojima su bili saborski zastupnik gospodin Marko Pavić, zastupnica gospođa Ljubica Lukačić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike gospodin Alen Ružić, državni tajnici gospođa Margareta Mađerić, gospodin Ivan Vidiš, gospođa Marija Pletikosa, državni tajnik gospodin Krešimir Sever, gospođa Marija Hanževački potpredsjednica Europskog socijalnog i gospodarskog odbora te mnogi drugi ugledni gosti.

U okviru Poziva ugovorena su ukupno 83 projekta vrijedna 22,5 milijuna eura, pri čemu je 85 posto sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda plus (ESF+), dok je preostali dio financiran iz nacionalnih izvora.

Među odabranima je i projekt LAG-a Karašica pod nazivom AKTIVNE ZLATNE GODINE.

Projekt je vrijednosti 299.994,24 eura sa intenzitetom potpore od 100% iz ESF+.

Projektom će se podići kvaliteta života osoba starijih od 55 godina u slijedeće 3 godine sa područja gradova Valpova i Belišća te općina Petrijevci, Bizovac, Koška, Podgorač i Punitovci.

Dodijeljeni ugovori omogućit će provedbu projekata usmjerenih na jačanje organizacija civilnoga društva koje djeluju u području aktivnog starenja, s ciljem unapređenja kvalitete života i socijalne uključenosti starijih osoba i umirovljenika.

Kroz edukativne, savjetodavne, društvene i preventivne aktivnosti starijim osobama omogućit će se razvoj znanja i vještina iz medijske i informatičke pismenosti, uz poseban naglasak na zaštitu od financijskih prijevara i prilagodbu digitalnim promjenama. Naglasak je na jačanju socijalne uključenosti, pripadnosti zajednici te prevenciji socijalne izolacije.

Programi će obuhvatiti društvene, sportske i rekreativne aktivnosti, individualna savjetovanja stručnjaka te uspostavu informacijskih kutaka za pristup informacijama, stručnoj podršci i uslugama u lokalnoj zajednici.

Okupljenima su se obratili gospođa Cvjetana Plavša-Matić, upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, gospođa Helena Beus, ovlaštena za obavljanje poslova ravnatelja Ureda za udruge, gospodin Alen Ružić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, predstavnik Hrvatskog sabora gospodin Marko Pavić, zamjenik upraviteljice za Europske fondove i sustavne podrške gospodin Luka Bogdan te državni tajnik gospodin Ivan Vidiš.

U ime uspješnih potpisnika obratila se gospođa Višnja Fortuna, predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske i zahvalila se u ime svih korisnika.

Nakon svečane dodjele ugovora uslijedilo je zajedničko fotografiranje i neformalno druženje sudionika.